Past Winners

2018 Winners


First Place: Zi Fan (Kevin) Lu, piano
Second Place: Jillian Yang, violin
Third Place: Rachael McAuley, mezzo-soprano
Finalists: Karen Duong, viola; Leonardi Joewono, piano; Zi Fan (Kevin) Lu, piano; Dan Luong, piano; Rachael McAuley, mezzo-soprano; Kelvin Mun, violin; Jillian Yang, violin.

2017 Winners


First Place: Dorothy Zhihui Lin, violin
Second Place: Anna Macdonald, soprano
Third Place: Amanda Forest, clarinet
Finalists: Mélanie Cosman, trumpet; Kirit Mascarenhas, violin; Amanda Weatherall, mezzo-soprano; Tanner Willson, flute

2016 Winners


First Place: Nicole Stocks, mezzo-soprano
Second Place: Katie McBean, viola
Third Place: Heidi Wall, piano
Honourable Mention: Peter Bass, baritone

Finalists: Marianna Grigg, cello; Bingxin Yang, violin; Laura Engsig, clarinet

2015 Winners


First Place: Nicole Li, violin ($4,000)
Second Place: Ming Wong, piano ($3,000)
Third Place: Katie McBean, viola ($2,500)

Finalists ($1500 each): Kelvin Mun, violin; Bryce Lansdell, piano; Morgan Traynor, voice

2014 Winners


First Place: Mengxi You, soprano ($4,000)
Second Place:Mikela Witjes, violin ($3,000)
Third Place: Erin Pickering, cello ($2,500)

Finalists ($1500 each): Matthew Tam, piano; Conlan Gassi, baritone; Bryce Lansdell, piano; Cherry Yichuan Zhang, piano; David Scott, clarinet

2013 Winners


First Place: Vladimir Soloviev, piano
Second Place: Jayden Beaudoin, marimba
Third Place: Kevin Odorico, cello 

Click on the name of the above winners to see their performances on Youtube.

2012 Winners


First Place: Margie Bernal, voice ($4,000)
Second Place: Vladimir Soloviev, piano ($3,000)
Third Place: Elisa Jinga, piano ($2,500)
Finalists: Peter Gajdek, trumpet; Joel Tangjerd, cello; Evan Korbut, voice; Matt Pauls, voice; Tina Park, violin ($1,500)

Click on the name of the above winners to see their performances on Youtube.

Candidates advancing to Round Two: Laura Andrew, Brian Barber, Margi Bernal, Bryn Blackwood, Louis Chan, Aaron Dimoff, Peter Gajdek, Conlan Gassi, Robin Howe, Elisa Jinga, Evan Korbut, Tina Park, Matt Pauls, Vlad Soloviev, Joel Tangjerd, Mikaela Witjes

2011 Winners


First Place: Vladimir Soloviev, piano ($4,000)
Second Place: Christopher Dunham, voice ($3,000)
Third Place: Zachary Peterson, violin ($2,500)
Finalists: Laura Andrew, flute; Brian Barber, piano; Warren Elder, percussion; Erin Stone, voice ($1,500)

Click on the name of the above winners to see their performances on Youtube.

2010 Winners


First Place: John Yun, piano ($4,000)
Second Place: Alan Demir, piano ($3,000)
Third Place: Tracy Cantin, voice ($2,500)
Finalists: Khandice Francois, violin; Grace Baker, flute; Eric Mohr, bassoon; Michael Pare, guitar; Kristen Westwood, piano ($1,500)

2009 Winners


First Place: Adam Marostica, voice ($4,000)
Second Place: Alan Demir, piano ($3,000)
Third Place: Katie Bestvater, 'cello ($2,500)
Finalists: Grace Baker, flute; Christy Derksen, voice; Allison Graham, oboe; Michelle Kohl, violin ($1,500)

To read a full article about the 2009 competition visit here.


2008 Winners

First Place: Meiyen Lee, piano ($4,000)
Second Place: Rachel Huys, voice ($3,000)
Third Place: Margie Bernal, voice ($2,500)
Finalists: Eric Mohr, bassoon; Catherine Folstad, cello; Amy Waller, voice; Allison Graham, oboe; Dan Baerg, marimba ($1,500)